Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Liberadzki: Brexit uszczupli budżet UE o 15 mld euro

dodano 2017-06-21 06:27 w kategorii: Informacje

- Brexit to mniejszy budżet unijny i mniej pieniędzy, które popłyną do Polski – powiedział Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, polski rząd powinien zacieśnić kontakty z krajami europejskimi.
 
- Jeżeli Brexit nastąpi tak, jak się planuje, czyli 1 kwietnia 2019 r. to budżet wspólnotowy będzie mniejszy jeszcze w tej perspektywie finansowej o około 15 mld euro. Trzeba dokonać w tym budżecie redukcji planowanych nakładów - powiedział Liberadzki.
 
- Mamy dwa obszary ważne - polityka rolna - około 41 proc. budżetu idzie na wspólną politykę rolną. Drugi obszar to polityka spójności. Idzie na nią około 40 proc. budżetu. Z polityki spójności prawie co trzecie euro trafia wyłącznie do Polski - zauważył europoseł.
 
Według niego, redukcja w programach spójności UE oznacza dla Polski stratę „znaczących miliardów. - Po 2020 r. budżet wspólnotowy zmniejszy się o około 8-10 proc. Jeżeli zachowamy politykę rolną w tym samym poziomie, jeżeli zachowamy dotychczasowe plany Europa 2020, jeżeli zachowamy program reindustrializacji i unowocześnienia, to te 10 proc., czyli o około 80-90 mld euro trzeba będzie pomniejszyć politykę spójności - dodał Liberadzki.
 
Czytaj cały artykuł „Brexit uszczupli budżet UE o 15 mld euro. "Mniej pieniędzy popłynie do Polski", kliknij tu.


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.